Sosyal Medyada Biz}

Ferforje ve Demir Doğrama

Ferforje nedir? Ferforje ismi fransızca’da dövme demir anlamına gelen “Fer forgé” kelimesinden gelmektedir. Ferforje, geçmişi 12. yüzyıla dayanan bir demir dövme ve işleme sanatıdır.

Eski demirci ustalarından bazıları yerel halkın günlük ihtiyaçlarında kullandığı (kazma, balta, tırmık, at nalı vs.) demir aletleri yaparak temel ihtiyaçları karşılarken, Bazı sanatçı ruhlu demirci ustaları ise kendilerini demir dövme ve şekilendirme konusunda geliştirerek süslü, gösterişli ve sanatsal demir işleri yapmaya başlamışlar. Demiri ocaklarda yüksek sıcaklıklarda ısıtılıp, kızaran demiri  hünerli elleri ile nakış gibi işleyerek çeşitli desenler yapmışlar ve zaman içerisinde ortaya çıkan bu sanat eserlerine ferforje demişler.

21. Yüzyılda yani  günümüzde ferforje demir desenleri son teknoloji cnc makinalar ile standart modeller, şekiller ve motifler önceden belirlenerek, ferforje fabrikalarında üretilerek aracı firmalar vasıtası ile tüketici ile buluşmaktadır.

 

Ferforjeler En Çok Nerelerde Kullanılıyor?

Ferforjeler genellikle ve ağırlıklı olarak Pencere korkuluklarında, Balkon korkuluklarında, Bahçe korkuluklarında, Merdiven korkuluklarında, Bahçe Duvarlarında, Apartman Kapılarında, Motorlu Site Kapılarında, Banklar, Çeşitli Ev Dekorasyon Eşyaları, Sandalyelerde, Masalarda ve   Aydınlatma Avizelerinde kullanılmaktadır.

 

Ferforje ürünlerinin avantajları nelerdir?

Ferforje demir doğramanın size sağladığı avantajlar şöyledir;

  • Ferforje sağlamdır, uzun ömürlüdür, dayanıklıdır.
  • Bakımı kolaydır boya haricinde ek bakım masrafları yoktur.
  • Görünüm olarak estetik ve zerafetlidir, mekanda tarihi bir doku oluşturur.
  • Çeşidi boldur, yüzlerce model ve motif seçeneği vardır.
  • Çevre dostudur, doğaya zararı yoktur.

TEKNİK DESTEK ALMAK İÇİN BİZİ ARAYIN

0 537 496 77 13

 

Ferforje Paslanır mı?

Dış ortamda kullanılan ferforje demir doğramalar ve korkuluklarda yılda en az bir defa tercihen bahar aylarında  bakım yapmak gereklidir. Mevcut ferforje ürünler zaman içerisinde olumsuz hava şartlarındanda etkilenerek boyalarında küçük çaplı paslanmalar ve kabarmalar görülebilmektedir.

Bu tür kabarma ve paslanmalarda, paslanan yerlerin zımpara yardımı ile güzelce zımparalanıp paslı yerleri temizlenmeli ve antipas özellikli pas önleyici boya ile boyandıktan sonra, istenilen son kat rengine boyanabilir.

Ferforje (Patina) Eskitme Boyama

Ferforje eskitme boyası genellikle siyaha boyanmış ferforje zemini üzerine uygulanırlar, Ferforje eskitme boyaları sentetik esaslıdır ve hava ile kurumalı boyalardır. Uygulandığı ferforje korkuluklara eskitme antik bir görünüm sağlar, talep etmeniz halinde sizin için yaptığımız ferforje korkuluklarda ve doğramalarda eskitme boya işlemi  yapıyoruz.

Eskitme boyalarda farklı renk seçenekleri genellikler altın ve bakır renkleri tercih edilmektedir. Eskitme boyaların farklı renk seçenekleride mevcuttur bununla ilgili üretim ve tasarım aşamasında renk seçimine birlikte karar verebiliriz.